ГОРІХи

"Русские, прекратите убивать мирных жителей. Это вторжение в Украину (с 24.02.2022) принесет вам много горя и слез"
"Белорусы, прекратите поддерживать В.Путина и обстреливать Украину"



ЗОЛОТАЯ НАГРАДА – СЕЛЕКЦИОНЕРУ-ОРЕХОВОДУ

12 октября 2018 г. Украинская ореховая ассоциация провела очередную региональную КОНФЕРЕНЦИЮ, которая состоялась в центральном зале международного форума «АГРОПОРТ-УКРАИНА» в г. Харьков.

«Я рад за одарённого человека, селекционера, всю свою жизнь посвятившего ОРЕХУ, за ЛЕОНИДА СЕМЕНОВИЧА ШУГИНА – человека-ЛЕГЕНДУ, создателя целого ряда низкорослых скороплодных и морозоустойчивых сортов грецкого ореха. И одна из главных ценностей этой линейки сортоформ в том, что они выводились именно для северных регионов с целью расширить устойчивый ареал произрастания ореха.
Украинская ореховая ассоциация ходатайствовала о награждении Л.С. Шугина одной из престижнейших наград в садоводстве. Наше ходатайство было поддержано – и 12 октября, в рамках конференции, Леониду Семеновичу Шугину был вручён ЗНАК ЗОЛОТОГО ОТЛИЧИЯ в садоводстве.

Вице-Президент ВОО «Украинская ореховая ассоциация» Геннадий Юдин

гроздевые орехи; сеянец или привитый; тонкокорый орех Идеал; горіх Яцек; морозостійкий горіх плодить гронами з  8 року. Горіх Ідеал висота. 
селекционер, всю жизнь посвятивший ОРЕХУ ЛЕОНИД ШУГИН
селекціонер, який усе життя присвятив горіхам ЛЕОНІД ШУГІН
Л.Шугину вручён ЗНАК ЗОЛОТОГО ОТЛИЧИЯ в садоводстве


Frequently asked questions (FAQ)                                      ВІДПОВІДІ на ПИТАННЯ:



1. Які Переваги у сортоформ Л.Шугіна?

Це посухостійкі ЛАТЕРАЛЬНІ волоські горіхи. Витримують наші зими, рано починають плодоносити - швидкоплідні (цвітуть з 2-3-го року), низькорослі (до 6 м). Мають два цикли росту: весняний та літній. Важливо: мають високу регенераційну здатність до наростання та поновлення за рахунок пробудження сплячих бруньок.  Збільшені врожаї (бокоплідність).  ДОБРЕ зарекомендували себе у більшості областей України по морозостійкості, урожайності та по якості плодів (смачні, легко лущаться). Селекціонером було відібрано кращі з ліпших.




2. Яка різниця між Ідеалом та горіхами селекціонера Л.Шугіна та І.Кочерженка?

В Україні оригінальних Ідеалів НЕМАЄ. Є лише гібриди, які хаотично переопилилися місцевими горіхами. У той час харківський селекціонер  Л.Шугін вів ЦІЛЕНАПРАВЛЕНЕ опилення Калмикових Ідеалів морозостійкими низькорослими місцевими горіхами. Його гібриди відбиралися понад 30 років: "у кращих з наших гібридів поєдналися ряснота цвітіння сінцзянської форми і невисока теплолюбність (корелююча з зимостійкістю) і стійкість до марсонії – від пирятинської форми". Селекціонер тримає зворотній зв'язок з горіховодами, які посадили ці горіхи.

Горіх Івана Кочерженка – виводився при науковій установі м.Києва. Поступаються Шугінським у морозостійкості (сам Леонід Семенович хотів, щоб у його саду росли горіхи Кочерженко, але він їх забракував). Підходять для півдня України.
Докладніше: статья ”Скороплодный грецкий орех”    "Овощи и фрукты" 03/2014

Нижче -  фото сіянця, 1980 рр.
критерії відбору бокоплідних горіхів Л.Шугіна



3. Якщо ці горіхи я почну садити, чи не виросте дика форма?

Швидкоплідні горіхи селекціонера Л.Шугіна, вирощені із плодів, дають наслідування цінних сортових ознак на рівні 75-84 %.    Причина: ці плоди - з дерев з першожіночим і одночасним типами цвітінням, тому краще успадковують материнські властивості. За статистикою, у таких терміни цвітіння довші. Запилюються такі горіхи теж краще: навіть у вологу і холодну погоду.

Чому садіння горіхів цієї селекції вигідне сіменами?

     Cіянці не є копіями однієї рослини (як щеплені). Вони НЕ будуть пригнічувати один одного в такій мірі, як це відбувається з щепленими горіхами. Практично не боліють, бо є кореневласними. Не вимерзнуть. Посухостійкі.


Що говорять про доцільність посадки сіянців горіха інші горіховоди?
 
"Ми порахували: вартість саджанців щепленого горіха майже в два рази вище ціни сіянця і вирощування сіянця дешевше у догляді в період росту горіха, аж до його промислового плодоношення та й врожай на сіянцях більший... Якщо вітчизняні сіянці приживаються... у 99% випадків, то прищеплені закордонні лише у 50% випадків... Згідно світової практики, прищеплені горіхи не живуть більше 30 років, тоді як вітчизняні сіянці у лісосмугах без догляду плодоносять 60 і більше років".

сад горіховий - як правильно закласти сіянцями?

О.В.Яхимович - кандидат с.-г. наук із Харківської області (журнал "ДСГ") - пише: "Сіянці стійкіші в екстремальних умовах вирощування".
          Володимир Меженський: "После экстремально суровых зим привитые саженцы грецкого ореха могут полностью погибнуть. Напротив, сеянцы скороплодных орехов способны быстро восстановить крону. В насаждениях семенного происхождения не возникает проблем с взаимоопылением, тогда как при создании насаждений привитым материалом следует... подбирать взаимоопыляемые сорта." Журнал "Овощи и фрукты" 03/2014


Чи варто закладати сад тільки щепленими горіхами?
Це дорого і ризиковано в нашому кліматі. Насіннєве розмноження має такі переваги: при посіві майбутні рослини з перших днів життя пристосовуються до нових умов середовища. Тому, в дорослому віці, вони будуть витриваліші до зимових відлиг, пізніх заморозків весною; їх посухостійкість вища щеплених. Помічено, що власнокореневі горіхи майже НЕ хворіють і НЕ пошкоджуються шкідниками.
Селекционер академик А. С. Яблоков: "Если в широких масштабах решать проблему промышленного разведения ореха грецкого, то ограничивать разведение исключительно вегетативно размноженным посадочным материалом — это значит сильно затормозить масштабы промышленного разведения ореха грецкого".  

УВАГА!
У зв’язку з широким розголосом саме низькорослих швидкоплідних горіхів "Ідеал/узбецький скороплодний/Кочерженка/Шугіна" в Інтернеті, на Ютубі, багато кинулися садити їх, купуючи плоди з молодих, щойно закладених садів. Хочемо вас застерегти: горіх тільки тоді підходить як маточне дерево, коли йому є понад хоча б 10 років. Чому: ось цитата з дослідницької праці: «А.А. Петросян разработал методические указания об особенностях отбора сеянцев грецкого ореха в связи с изменчивостью некоторых признаков плодов в онтогенезе. В связи с этим рекомендовано начать отбор гибридных сеянцев только тогда, когда стабилизируются основные признаки ореха, что происходит после 3-5 плодоношений» - дивись на 6-7 сторінці.
Джерело:


4. Яка врожайність горіхів Шугіна? З якого віку вони починають плодоносити?

"Если деревья обычных гр. орехов в 10-летнем возрасте только начинают плодоносить, то скороплодные формы в этом же возрасте дают полноценные урожаи около 10 кг."
В. Меженський, спостерігав Шугінські горіхи. Журнал "Овощи и фрукты" 3/2014.

На який рік родить горіх цієї селекції?
Якщо перші 2-3 роки плоди з саджанця на початку літа видаляти, то стабільне плодоношення за нормального догляду наступає з 4-5 року. Так 28-літнє дерево Л.Шугіна в 2015 р. дало врожай 41 кг плодів після вдобрення козячим гноєм (40 м2 крона, його регулярно поливали). Те ж саме дерево без поливу дало через 3 роки 38 кг.
У горіхових садах 15-річні дерева, які виросли з плодів Л.Шугіна без пересадження, дають від 29 до 48,5 кг плодів. Тобто, в середньому 33-38 кг з дерева (до 20-річного віку). У дерев 25-30 річних потенціал плодоношення = 45-57 кг при регулярному догляді (вдобрення, полив, обрізка, підкормка).

Статистика:
За 10 років спостерігалося: 
5 сезонів з урожаєм Максимум (37 - 55 кг плодів на доросле дерево в залежності від віку 20-30 років);   3 роки урожаї на рівні 65-70% від максимуму і  2 роки - неврожайні.
Читайте "Урожайность по годам" -  внизу розділу PHOTOs цього блогу.

Грони горіхів на усіх сортоформах Л.Шугіна з'являться не відразу, а після 3-4 років плодоношення. 
сорти горіхів Л.Шугіна

карликові сортоформи горіхів Л.Шугіна

5. Які показники плодів сортів Л.Шугіна?
 горіх кочерженко урожайність
Вихід ядра=47-63% (конкретніше – розділ >>>СортоФОРМИ<<<),
товщина шкаралупи – 0,9- 1,2 мм (крім Шляхетної_Кульки - 0,8 мм та УкрІдеалу - 1,4 мм),
світлота ядер: варіює в межах І класу.            
Розміри плоду 3,5х4 см, 3,2х3,5 см.
Середня маса плодів 10-11-12-13-16 г в залежності від сортоформи.
Високі смакові якості, тонкі внутрішні перегородки. Жирне ядро. Виймаються добре половинками майже усі плоди сортоформ Л.Шугіна.

Які показники ядер горіха грецького вважають найкращими?
«В цілому, на підставі понад 40-річного досвіду селекції волоського горіха ми вважаємо найціннішими сорти з плодами 10-14 г, виходом світлого ядра 50-56%, з урожаєм 15-40 кг/дерево» говорить експерт сайту orehovod.com
Жадан Віктор Маркіянович, кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник за спеціальністю: «Лісові культури, селекція і насінництво»


6. Як закласти сад низькорослими горіхами?
На якій відстані садити горіхи?


Садити горіхи цієї селекції НЕ ближче 6 м - якщо у вас понад 3-4 ряди (міжряддя витримуйте по 7 м), тобто на 1 дерево 40-42 м2;
якщо на схилах або маєте лише 2-3 ряди - допускається відводити 36-38 м2 на дерево (6х6 м);
і якщо садите лише 2 дерева - між горіхами допускається відстань 5,5 м (все ж найкраще 6 м).


Догляд за горіховим садом включає:

  1. Підживлення (залежить від вашого типу грунту). Ми даємо козячий гній дорослим; підкормки по листу до 3-річного віку
  2. Формування крони в перші 2-3-4-5 роки. Від вибору способу збору плодів залежить висота штамбу: якщо механізоване струшування - то не менше 1,5 м.
  3. Обрізання - щоб крона була не загущена та опилення проходило успішно.
  4. Полив. Віддаю перевагу НEрегулярному поливу дорослих дерев - раз у 14-20 днів по 40-60 л, лише при завантаженості урожаєм, поливати лише до середини серпня. Малі саджанці поливати - раз-два на тиждень (до 15-20 л). Якщо будете поливати під осінь - дерева погано підготуються до зими.
  5. Догляд за міжряддями (посіяти трАви або сидерати, скосити/приорати, регулярно видаляти бур'ян). Науково це називають "система утримання грунту в саду".

    Заходи, які затримають холод біля дерев весною:  горіхи почнуть розпускатися пізніше, та не попадуть на весняні приморозки.
  6. Контроль приросту дерев, щоб знати які слабші. Контроль фіто-санітарний. Оглядати регулярно штамб, листя, гілки та плоди (на наявність шкідників/хвороб).
  7. Облік дерев, статистика (необхідно для планування майбутніх дій у саду).
Крім того, якщо ви посадите швидкоплідні горіхи, то на них треба буде обривати плоди 2-3 роки (на початку літа), щоб саме деревце виросло.
ПЕРВЫЕ плоды на орехах скороплодных НАДО ОБРЫВАТЬ
Чи придатні горіхи Шугіна для зон ризикованого садівництва?
Бокоплідні Л.Шугін вивів у ризиковій для горіхівництва зоні - в м.Харкові, тому вони добре адаптуються в будь-якій області. Пояснення нижче.
Морозостійкість горіхів в Україні. БІОЛОГІЧНА ЗАКОНОМІРНІСТЬ:
Якщо той сорт горіха, що вам сподобався, росте ПІВДЕННІШЕ вашого регіону, то при садінні його у вас (північніше) - велика імовірність, що його ріст буде гірший/слабший, у порівнянні з тими, які цей сорт показує у його рідному регіоні! Якщо ж ви будете садити горіхи з БІЛЬШ ПІВНІЧНОГО РЕГІОНУ до себе (південніше) - у вас ці горіхи будуть почувати себе навіть краще, ніж у його рідних умовах: вищі врожаї! Так у Польщі, після лютих холодів 2011 р. вимерзли іноземні саджанці - то фермери стали садити місцеві сорти, що не бояться погодних катаклізмів.

сажайте орехи, приспособленные к украинскому климатусажайте орехи, приспособленные к украинскому климату

7. Як перевірити продавців швидкоплідних горіхів?

Досвідчений горіховод має маточний горіх (не 5-річка, а дерево хоча б   15 років).
а)  Якщо ж продавець лише посередник - то він як правило НЕ перевіряє вирощені одно-, дво-, трирічки на швидкоплідність, НЕ веде статистику і НЕ тримає зв'язок з покупцем (впродовж перших 3-5 років). Якщо реалізатори вам покажуть фото з селекціонером Л.Шугіним - це НЕ означає, що вони купували горіхи САМЕ в нього.
б) Як перевіряє автор:

в) Покупцю раджу дивитися і на корінь горіха.  В бокоплідних бічні коріння добре розгалуджені, довгі, мичкуваті, центральний провідник - коротший (і значно тонший), ніж у високорослих. У високорослих чітко виражений головний корінь з дуже дрібними боковими (т.звана морковка). Пункт (в) стосується не щеплених саджанців.

однорічні саджанці горіха швидкоплідного

корені саджанців горіха швидкоплідного

корни саженцев ореха скороплодного
який корінь горіха швидкоплідного

Латеральність:

побеги Латеральных сортов, почки, признаки
побеги Латеральных сортов

урожайність/рентабельність вирощування горіхів залежить від:  сорту, догляду та грунтово-кліматичних умов. низькорослі сорти горіхів. орех Идеал купить;   посадить сад орехов. щеплений горіх чи сіянець. волоський горіх однорічка. які горіхи краще садити? - інтенсивні високоврожайні сорти горіха. саджанці горіха низькорослого купити. купить саженцы грецкого ореха идеал.  саженец тонкокорого грецкого ореха;     карликовый орех урожайность.     сеянцы грецкого ореха;      горіх садко характеристики.    белый светлый орех.       
8. Cкільки років може плодоносити бокоплідний горіх та горіх Кочерженка? 

В саду Л.С.Шугіна сортовим деревам 35-25 років, усі родять. Не вимерзли; не втратили довіру селекціонера :). Одне з найстарших горіхових дерев Шугіна у 2018 році мало 40 років - воно у доброму вигляді.



9. Чи вміє Л.Шугін щепити горіхи?


Статті з "Дім,Сад,Город" (1/2005 р.)
селекционер Л.Шугин. Привитые орехи



селекціонер Л.Шугін: щеплення горіха



селекціонер Л.Шугін: низькорослі горіхи




10. Хто садить горіхи цього селекціонера або подібні?


Сади цих горіхів ростуть у фермерів на Черкащині, Харківщині, Вінничині, Західній Україні, також горіхові насадження практично у всіх областях України.  


11. Які бувають БРУНЬКИ на пагонах волоського горіха? Яка між ними різниця?


«Пагони діляться на ростові та плодоносні. Останні зявляються не з звичайних зимових, а з літніх бруньок (Щепотьєв Ф.Л., 1955). Плодоносні пагони починають рости в середині або наприкінці червня і закінчують ріст у середині серпня. Це пагони вторинного росту (так звані іванонові). Їх характерною особливістю будови є утворення в основі недовговічних аномальних листків. На початку серпня вони вже опадають, оголюючи нижню частину пагона, чим відрізняються від ростових весняних пагонів.
Ростові пагони грецького горіха починають ріст у 3-й декаді квітня і закінчують в середині липня. Максимальний приріст їх припадає на середину травня.

БРУНЬКИ горіха діляться на вегетативні, репродуктивні (в майбутньому році з них буде завязь та сережки), літні та бруньки відновлення. Вегетативні - з них утворюються ростові пагони. Бувають бокові (розташовані в пазухах листя вздовж всього пагона) і верхівкові (ними закінчуються пагони).
Репродуктивні бруньки бувають тичинкові, маточкові та літні. Тичинкові бруньки видовжено-конічної форми, до 1,5 см завдовжки буро-коричнюватого забарвлення, з численними спірально розташованими лусочками. У звичайних місцевих форм горіха ці бруньки розташовані у верхній частині плодоносних пагонів, а маточкові бруньки - на їх кінцях. У швидкоплідних горіхів маточкові (жіночі) бруньки знаходяться і по довжині гілок/пагонів, тобто рясніше.
Літні бруньки утворюються у пазухах листків верхньої частини плодоносних пагонів одночасно з появою маточкових квіток (Щепотьєв Ф.Л., 1955). Вони конусоподібної форми, зовні вкриті двома короткоопушеними зеленими лусочками. Через 2-3 тижні після зявлення вони дозрівають. Наприкінці 2-ї половини червня літні бруньки починають розпукуватися - і з них ростуть іванові пагони.»
Джерело: Горіхи/Ф.Л.Щепотьєв, Ф.А.Павленко, О.А.Ріхтер. - К.:Урожай,1987. - с.9.





12. Чому горіх дає малий урожай?

Найперша причина - таким він вродився. Тобто фенологічні особливості, які успадкувалися конкретною рослиною від батьків. Якщо ж дерево врожайне - велика ймовірність, що за його цвітіння спершу розкрилися жін. квітки, а потім пішов пилок. І якщо такий горіх сам себе опиляє - то і його нащадки будуть з високою ймовірністю урожайними.


По-друге, дереву чогось бракує.
Якщо виснажена земля чи вражується хворобами - значить брак корисних речовин. Внесіть гною чи мінерального добрива. Якщо росте в затіненні - горіхові бракує світла. Виріжте навколо притінюючі дерева якщо можливо.
Якщо заросла крона - пообрізайте зайві/сухі гілки, щоб дерево не скидало зав'язі.
Якщо в період цвітіння (або в червні коли плоди розміром з вишню) стоїть сильна спека - зав'язь/плоди дерево може скинути, щоб самому вижити.
Якщо у вас дерево росте на дуже твердому кам'янистому грунті - плоди будуть дрібні!



>>>Зв'язок з селекціонером<<<

4 коментарі:

  1. Зробимо Україну райською країною для волоських горіхів!

    ВідповістиВидалити
  2. Центр Промислового горіхівнитства та виноградарства nutscentre.com
    https://www.facebook.com/nutscentre/
    розпочав збір замовлень на саджанці грецького горіха! Вся продукція якісна та сертифікована! При купівлі посадкового матеріалу ми надаємо копії "Висновки про чистоту сорту", яку видає незалежна лабараторія "ін вітро ПЛАНТ", при необхідності надаємо копію Товарного і Сортового сертифіката. При замовленні скажіть, що хочете отримати документи і ми відправимо їх замість з товаром. Є сорти ІНТР, Пісчанський, Фернор, Яровський, Черновецький1 та багато інших. Детально про сорти на офіційному сайті.

    ВідповістиВидалити
  3. До нас якраз і звертаються люди, які купляли так розхвалені ЩЕПЛЕНІ саджанці. А потім... наступного року чи через декілька років їх мрія - сад щеплених горіхів - вимерзав чи з якої іншої причини гинув :( І вони вже звертали увагу, що селекціонер Л.С.Шугін практично розмножує переважну більшість горіхів своєї селекції - так званих бокоплідних - з сіянців своїх маточних дерев. І отримує високоврожайне стійке до заморозків, посухи та хвороб дерево! Ось один з відгуків - читати в коментарях під постом: https://www.facebook.com/dwarfwalnut/photos/a.138773513402306/601880193758300/?type=3&theater

    ВідповістиВидалити
  4. Купляв горіхи В Шугіна. З 8 штук 6 прижилося. Із них 5 вже мають врожай на 2ий рік від посадки. На 6-му також був цвіт але плід не зав'язався. Результатом задоволений.
    Також купляв горіхи в Затокового та в Центрі горіхівництва та виноградарства. Горіхи Затокового досить виносливі, це нові сортоформи - пам'яті Затокового, Лисичанський, Слава Україні. Всі щеплені, плодоносять.
    Центр горіхівництва, у них купив 2 горіхи Інтр та 2горіхи Пісчанського. Один Пісчанський всох, 3ій рік від посадки, один Пісчанський і один Інтр мають вже плоди. Але питання інше, стосовно сертифікатів і свідоцтв. Чомусь центр горіхівництва не надає їх. Прислали копії свідоцтв без печаток підписів. Телефонував разів 3, щоб прислали, і надіслали завірені копії свідоцтв на Чернівецький1. Я передзвони і кажу, можливо щось напутали, а вони відповідають, що з реєстрацією Пісчанського у них проблеми, то прислали мені Чернівецький1, -,, але ви не переживайте це той самий сорт, просто в Молдові сорт Чернівецький1 називається Пісчанський,, - так мені відповіли. Це мені дуже не сподобалося, тому що декларація про папери на сорт є, а насправді нічого не гадають, потрібно випробувати.
    Різниця між щепленими і материнським деревами дуже суттєва, тому вибирати кожному по гаманцю. Особисто мені всі компанії підходять, єдине питання дійсно із підтвердженням сорту, тому що маючи сад з горіхами без підтвердних документів, я не впевнений, що зможете самі продати ці горіхи закордон. Тоді будете звертатися до експортерів, які заберуть від вас горіхи в 2 рази дешевше, і запишуть їх під свої документи.

    ВідповістиВидалити